bou
08 دی 1401 - 05:01

دستگیری قانونگذار سابق اوکراین به اتهام اختلاس در فرانسه

یک نماینده سابق پارلمان اوکراین که از سوی مقامات این کشور به اختلاس بیش از 100 میلیون دلار متهم شده، در یک پیست اسکی درفرانسه دستگیر شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقامات اوکراین اعلام کردند، یک نماینده سابق پارلمان این کشور که متهم به اختلاس بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در زمان ریاستش بر یک بانک است، طبق یک حکم بازداشت بین‌المللی در فرانسه دستگیر شده است.

به نوشته روزنامه «نیویورک پست»،«دفتر تحقیقات دولتی» اوکراین اعلام کرد، این نماینده سابق پارلمان اوکراین که «کوستیانتین ژیواگو» نام دارد، روز سه شنبه در پیست اسکی گرانقیمت «کورشول» فرانسه توسط پلیس این کشور دستگیر شد.

ژیواگو سال ۲۰۱۹ بعد از دو دهه خدمت در پارلمان اوکراین  کرسی خود را ترک کرد. او متهم است به همراه چند مدیر ارشد دیگر بانک «فاینانس اند کردیت»، یکی از بانک‌های منحل شده اوکراین، در ناپدید شدن ۱۱۳ میلیون دلار دست دارد.

دفتر دادستان شهر «شامبری» فرانسه دستگیری ژیواگو را تایید و اعلام کرد، او قرار است در چارچوب رسیدگی به فرآیند استردادش روز چهارشنبه یا پنجشنبه در دادگاه حاضر شود و این دفتر دادستانی منتظر دریافت اسناد درخواست استرداد از جانب اوکراین است.

پیست اسکی کورشول فرانسه یکی از تفرجگاه‌های گرانقیمت این کشور و محل رفت‌وآمد برخی مشاهیر و افراد ثروتمند است.

ژیواگو در سال ۲۰۰۸ از سوی مجله «فوربس» به عنوان «جوانترین میلیاردر خودساخته اروپا» معرفی شد و یکی از ثروتمندترین چهره‌های اوکراین محسوب می‌شود.

دادستانهای اوکراین نخستین بار در سال ۲۰۱۹ علیه ژیواگو طرح اتهام و حکم بازداشت برای این میلیاردر و شرکایش صادر و دارایی‌های او را توقیف کردند. در سال ۲۰۲۱ نیز یک حکم بازداشت بین‌المللی برای او صادر شد.

دستگیری این نماینده سابق پارلمان اوکراین در همان روز سفر «سباستین لوکورنو»، وزیر دفاع فرانسه رخ می‌دهد. دفتر او اعلام کرده که این سفر ارتباطی با دستگیری ژیواگو ندارد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 941572